#

ترموبلاک

دستگاه ترموبلاک (انکوباتور حمام خشک) نوع خاصی از انکوباتور است که جهت نگهداری نمونه های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین کاربرد ترموبلاک در آزمایشگاه های بیوتکنولوژی , ژنتیک , بیوشیمی و میکروب شناسی است.

شرکت دنا ژن تجهیز تولید کننده انواع مدل ترموبلاک می باشد. نرم افزار و سخت افزار این دستگاه کاملا کاربرپسند و ساده طراحی شده و کاربر به راحتی می تواند دمای نمونه های آزمایشگاهی را (با دقت ۰.۱ درجه سانتی گراد) برای مدت مورد نیاز کنترل و بدون هیچ گونه آلودگی انکوبه کند.

* قابلیت تنظیم دما بین ۵ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد

* پوشش کامل رنج دمایی

* استفاده از تکنولوژ‌ی پلتیر

* طراحی زیبا

* قیمت مناسب

* خدمات پس از فروش


جهت دریافت قیمت خرید دستگاه ترموبلاک با واحد فروش شرکت دنا ژن تجهیز تماس بگیرید.


باکس دانلود


مشخصات و انواع مختلف دستگاه پی سی آر یا ترموسایکلر


مدلDTB - 100
دامنه دمایی (OC)100 - 5
سرعت افزایش دماحدود 5 درجه سانتی گراد در دقیقه
ظرفیت (ml)16 * 1.5 + 15 * 0.5 + 12 * 0.2
حداکثر زمان فعالیت100 ساعت
وزن (kg)4
برق ورودی220 ولت AC

تفاوت ترموبلاک و ترموسایکلر چیست؟


تکنولوژی ساخت دستگاه ترموبلاک و دستگاه ترموسایکلر شباهت های خیلی زیادی نسبت به یکدیگر دارند ولی دستگاه ترموبلاک پیچیدگی های دستگاه ترموسایکلر را ندارد.در دستگاه ترموبلاک با وجود حساس بودن سیستم جهت تنظیم دقیق دما, سیستم کنترلی سخت و پیچیده ای ندارید.
حساسیت قطعات الکترونیکی و مکانیکی به کار رفته در دستگاه ترموسایکلر و همینطور برنامه نویسی و کنترل درست این قطعات با الگوریتم های خاص و پیچیده, ساخت ترموسایکلر را کمی دشوارتر می کند.
طراحی و استفاده از منابع تغذیه و بردهای قدرت پایدار یکی از اصول مهم در دستگاه ترموسایکلر محسوب می شود که اگر طراحی درستی انجام نگیرد, محقق در نتایج بدست آمده از آزمایش pcr خود دچار خطا خواهد شد.
کنترل جریان هوای محیط و همینطور هوای داخل محفظه و اطراف بلاک و نمونه ها از مهمترین بخشهای ساخت ترموسایکلر است که باید با استفاده از فرمولهای مهندسی و انجام تستهای مختلف نرم افزاری و سخت افزاری به این مهم دست یافت.
همانطور که می دانید در ترموبلاک شما فقط قابلیت تنظیم دما در یک نقطه خاص برای مدت زمان مشخص را دارید و اگر بعد از مدتی بخواهید نمونه ها در دمای دیگری قرار بگیرند این قابلیت را نخواهید داشت. اما در ترموسایکلر با توجه به طراحی خاص و پیچیده دستگاه و استفاده از قطعات مناسب شما قابلیت تنظیم دما در سیکل های دمایی مختلف و همچنین مدت زمانهای متفاوت را دارید.
بعنوان مثال قصد دارید نمونه های شما ابتدا در دمای 95 درجه سانتی گراد به مدت ۵ دقیقه قرار بگیرند و سپس وارد یک سیکل دمایی شده و 20 ثانیه در دمای 50درجه سانتی گراد – 20 ثانیه در دمای 70 درجه سانتی گراد و 25 ثانیه در دمای 90 درجه سانتی گراد قرار باشند و بعد از اینکه 50 مرتبه این چرخه تکرار شد نمونه های شما بسرعت در دمای 20 درجه قرار بگیرند تا اینکه نمونه ها را از دستگاه خارج کنید.

اجرای چنین سناریویی در دستگاه ترموبلاک عملا غیرممکن است و لازم است که با استفاده از ترموسایکلر این عملیات انجام گیرد.
شاید برای ساده به نظر برسد که بردن نمونه ها در دماهای مختلف کار سختی نیست و براحتی می توان این کار را انجام داد ولی واقعیت چیز دیگری است چون تامین قطعات مخصوص اینکار که توانایی تغییر سریع فازهای گرمایی و الکترونیکی را داشته باشند کار بسیار سختی است. همچنین برنامه نویسی و پیاده سازی الگوریتم مناسب ترموسایکلر و تست pcr مستلزم ساعت ها مطالعه و انجام تستهای مختلف گرمایی و الکترونیکی است.
کنترل دمای نمونه ها و کنش و واکنش دستگاه ترموسایکلر در دماهای مختلف محیطی و همینطور حجم نمونه های استفاده شده پیچیدگی ساخت را دو چندان می کند.
داشتن یک نرم افزار ترموسایکلر با رابط کاربری ساده جهت انجام تنظیمات مناسب و همینطور مشاهده و دریافت نتایج یکی از خصوصیات مهم دستگاه ترموسایکلر است و در این بخش هم کاملا با ترموبلاک تفاوت دارد و پیچیدگی های برنامه نویسی خاص خود را دارد.
شرکت دنا ژن تجهیز مفتخر است با بکار گیری علوم مهندسی مواد,مکانیک,الکترونیک و علوم زیستی و بیولوژیکی در طراحی و ساخت ترموسایکلر خود استانداردهای مورد نیاز محققین عزیز را رعایت کند تا بهترین و واقعی ترین نتایج را از تست pcr خود داشته باشند.
در ویدیوی زیر توضیحات کامل دستگاه ترموبلاک شرکت دنا ژن تجهیز و قابلیتهای این دستگاه بصورت دقیق شرح داده شده است.


ترموسایکلر

محصولات مشابه


مشاهده همه مقالات

یادداشتی از وبلاگ

تفاوت تکنیک PCR و ریل تایم PCR
 تفاوت تکنیک PCR و ریل تایم PCR

هر دو مدل PCR تفاوت ها و تشابهات زیادی با هم دارند که باعث شده خیلی وقت ها بتوان یک هدف را با هردو مدل تشخیص داد و در بعضی موارد تنها بتوان با استفاده از QPCR به تشخیص نهایی پرداخت. با توجه به گران بودن روش ریل تایم PCR تا جایی که امکان دارد کاربر از PCR معمولی استفاده می کند و در موارد دارای محدودیت تکنیکی حتما لازم است از QPCR استفاده کند.

یادداشتی از وبلاگ

تکینک PCR
 تکینک PCR

در واقع ترموسایکلر یا ترمال سایکلر دستگاهی است که تکنیک PCR در آن انجام می شود. ترموسایکلر به صورت سیکلیک دما را تغییر می دهد و موجب انجام واکنش PCR می شود. PCR یک تکنیک invitro می باشد که برای تشخیص هدفمند قطعات DNA به کار می رود.

یادداشتی از وبلاگ

دستگاه pcr ایرانی
  راهنمای خرید ترموسایکلر مناسب

خرید دستگاه ترموسایکلر یا PCR خارجی در این مقاله قصد داریم نکاتی راجع به ترمال سایکلرهای خارجی روتین بازار ارایه داده و در ادامه به بررسی انواع ترموسایکلر ساخت یک شرکت دانش بنیان ایرانی (که در انواع مختلف و متناسب

یادداشتی از وبلاگ

اصول اولیه طراحی پرایمر
  نرم افزارهای طراحی پرایمر

نرم افزارهای طراحی پرایمر در دو نوع مختلف استفاده می­ شود. نوع اول تحت وب هستند و به صورت آنلاین می توان برای طراحی پرایمر از آنها استفاده کرد. از جمله این نرم افزارها می توان به primer 3، primer


  • جداسازی و تشخیص DNA
  • جداسازی و تشخیص پروت‍ئین
  • مواد آزمایشگاهی
  • خانواده سانتریفیوژ
  • ترمو