#

ترموسایکلر (دستگاه PCR)

ترموسایکلر چیست؟


از دستگاه ترموسایکلر جهت انجام سیکل های دمایی در آزمایش های بیولوژیکی استفاده می شود. به منظور بررسی فرایندهای مولکولی درون سلول، مهمترین گزینه بررسی اسیدهای نوکلئیک می باشد. با توجه به مقدار اولیه کم اسیدهای نوکلئیک لازم است جهت استفاده و بررسی، به میزان قابل قبولی تکثیر شوند و این فرایند در دستگاه ترموسایکلر صورت می گیرد.


نحوه کار دستگاه ترموسایکلر


طی فرایند تکثیر واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR ) میزان اسیدهای نوکلئیک به مقدار کافی در دستگاه ترموسایکلر تکثیر می شود. این فرایند با وجود DNA الگو، پرایمرها، آنزیم تک پلیمراز، مسترمیکس و در حضور سیکل های دمایی صورت می گیرد. سیکل های دمایی در ترموسایکلر جهت انجام دناتوراسیون ، دورشته ای شدن و تکثیر در دمای بهینه فعالیت آنزیم تک پلیمراز می باشد. دستگاه ترموسایکلر یا ماشین PCR با بهره گیری از تکنولوژی اثر پلتیر این فرایند را به بهترین نحو انجام می­ دهد.


تفاوت تکنیک PCR و ریل تایم PCR چیست؟انواع دستگاه ترموسایکلر


گرادیان ترموسایکلر و حالت ساده از انواع مختلف این دستگاه هستند. در حالت ترموسایکلر ساده همزمان می­ توان به نمونه ها یک دمای مشخص داد. اما در حالت گرادیان ترموسایکلر می توان چندین دما را به صورت همزمان اعمال نمود. عمل گرادیان در ترموسایکلر برای بهینه سازی دمای Annealing بیشترین کاربرد را دارد.


در صورت تمایل اطلاعات دستگاه ترموسایکلر اکونومیک را نیز مشاهده نمایید. دستگاه ترمال سایکلر اکونومیک یک دستگاه PCR کاربردی و اقتصادی است.


جهت دریافت قیمت دستگاه ترموسایکلر یا pcr با واحد فروش شرکت دانش بنیان دنا ژن تجهیز تماس بگیرید.

باکس دانلود


جدول مشخصات فنی انواع مدل ترموسایکلر

ترموسایکلر

DeNA Cycler 32 Eco

ترموسایکلر

DeNA Cycler 32

ترموسایکلر

DeNA Cycler 64

ترموسایکلر

DeNA Cycler 96

حجم نمونه32x0.2 ml32x0.2 ml64x0.2 ml96x0.2 ml
دامنه دمایی4-100 oC
4-100 oC
4-100 oC
4-100 oC
دقت دمایی0.1  oC
0.1  oC
0.1  oC
0.1  oC
متوسط نرخ افزایش دما3 oC
3 oC
3 oC
3 oC
متوسط نرخ کاهش دما2.5   oC
2.5   oC
2.5   oC
2.5   oC
حداکثر نرخ تغییر دما4   oC
4   oC
4   oC
4   oC
یکنواختی دما±0.4 at 50  oC
±0.4 at 50  oC
±0.4 at 50  oC
±0.4 at 50  oC
تعداد نواحی گرادیان-2    zones
4    zones
6    zones
دامنه گرادیان-5   oC
10   oC
20   oC
دمای درب دستگاهDefault on 105, but can be variable
Default on 105, but can be variable
Default on 105, but can be variable
Default on 105, but can be variable
حالت ترموبلاکبله
بله
بله
بله
حداکثر تعداد گام100
100
100
100
حداکثر تعداد سیکل100
100
100
100
حداکثر تعداد برنامهUnlimited 
Unlimited 
Unlimited 
Unlimited 
LCD DispalyRun on computer
7" HDMI Display
7" HDMI Display
7" HDMI Display
پورت USBدارد
دارد
دارد
دارد
ابعاد (ارتفاع*عرض*طول)17x26x30 cm
17x26x40 cm
17x26x40 cm
17x26x40 cm
وزن6.5 kg
8 kg
9 kg
10 kg
دمای کارکرد10 - 30°C
10 - 30°C
10 - 30°C
10 - 30°C
پاور250  W
400 W
600 W
800 Wکاربرد ترموسایکلر


دستگاه ترموسایکلر کاربردهای زیادی در علوم مختلف از جمله ایمونولوژی، علوم جنایی، تشخیص سرطان، بیولوژی جمعیت، دیرینه شناسی، جانورشناسی، تحقیقات گیاه شناسی، تشخیص های کلینیکی ویروس ها ، تومورها و بررسی بیماری­های ارثی دارد. در واقع دستگاه ترموسایکلر تکثیر نمونه های RNA و DNA را طی واکنش زنجیره ای پلیمراز انجام می دهد. ترمال سایکلر طی یک سری سیکل های دمایی دقیق درون یک بلاک مربوط به جای گذاری نمونه ها موجب واسرشت شدن و بازسرشت شدن نمونه های اسید نوکلئیکی را فراهم می آورد که این امر موجب تکثیر تصاعدی نمونه های اسید نوکلئیک خواهد شد. گاهی اوقات از دستگاه ترموسایکلر جهت انجام فرایند های حساس وابسته به دما مانند برش با آنزیم های محدود الاثر یا تشخیص های سریع نیز استفاده می شود. دستگاه های پی سی آر اولیه جهت تکثیر با استفاده از قطعه کلنو آنزیم DNA Pol I مورد استفاده قرار می­ گرفتند. اما به دلیل حساس به دما بودن این قطعه با هر بار افزایش دمای واکنش جهت واسرشت کردن نمونه های تکثیر یافته موجب از بین رفتن این آنزیم و درنتیجه نیاز به افزودن آنزیم جدید بود. بعدا با کشف یک آنزیم پایدار دمایی از باکتری ترموس آکواتیکوس (Taq DNA Polymerase) طراحی دستگاه ترموسایکلر بسیار ساده تر و راحت تر شد. سالهای اول اختراع فرایند با استفاده از دستگاه های بن ماری خاص صورت می گرفت تا اینکه دستگاه ترموسایکلر اختراع شد. امروزه برندهای مختلفی در دنیا تولید دستگاه ترموسایکلر را انجام می هند که شرکت دنا ژن از جمله یکی از برندهای تولیدکننده دستگاه PCR می باشد.

خرید ترموسایکلر ایرانی


شرکت دنا ژن تجهیز تولید کننده هر دو حالت PCR معمولی و گردایان PCR است که هم اکنون آزمایشگاه های مولکولی معتبر سطح کشور در حال استفاده می باشد. این دستگاه دارای نرخ افزایش و کاهش دمای حداکثر 4 درجه بر ثانیه می باشد که کمترین یکنواختی دمایی چاهک به چاهک آن نیز زیر 0.5 درجه سانتیگراد می باشد.
امید است که بتوان بهترین کالای ایرانی را به محققین و متخصصین ارایه داد.


مشاهده همه مقالات

یادداشتی از وبلاگ

تفاوت تکنیک PCR و ریل تایم PCR
 تفاوت تکنیک PCR و ریل تایم PCR

هر دو مدل PCR تفاوت ها و تشابهات زیادی با هم دارند که باعث شده خیلی وقت ها بتوان یک هدف را با هردو مدل تشخیص داد و در بعضی موارد تنها بتوان با استفاده از QPCR به تشخیص نهایی پرداخت. با توجه به گران بودن روش ریل تایم PCR تا جایی که امکان دارد کاربر از PCR معمولی استفاده می کند و در موارد دارای محدودیت تکنیکی حتما لازم است از QPCR استفاده کند.

یادداشتی از وبلاگ

تکینک PCR
 تکینک PCR

در واقع ترموسایکلر یا ترمال سایکلر دستگاهی است که تکنیک PCR در آن انجام می شود. ترموسایکلر به صورت سیکلیک دما را تغییر می دهد و موجب انجام واکنش PCR می شود. PCR یک تکنیک invitro می باشد که برای تشخیص هدفمند قطعات DNA به کار می رود.

یادداشتی از وبلاگ

دستگاه pcr ایرانی
  راهنمای خرید ترموسایکلر مناسب

خرید دستگاه ترموسایکلر یا PCR خارجی در این مقاله قصد داریم نکاتی راجع به ترمال سایکلرهای خارجی روتین بازار ارایه داده و در ادامه به بررسی انواع ترموسایکلر ساخت یک شرکت دانش بنیان ایرانی (که در انواع مختلف و متناسب

یادداشتی از وبلاگ

اصول اولیه طراحی پرایمر
  نرم افزارهای طراحی پرایمر

نرم افزارهای طراحی پرایمر در دو نوع مختلف استفاده می­ شود. نوع اول تحت وب هستند و به صورت آنلاین می توان برای طراحی پرایمر از آنها استفاده کرد. از جمله این نرم افزارها می توان به primer 3، primer


  • جداسازی و تشخیص DNA
  • جداسازی و تشخیص پروت‍ئین
  • مواد آزمایشگاهی
  • خانواده سانتریفیوژ
  • ترمو